Как се лекува пулпит
Методите за лечение са различи, в зависимост от това дали пулпитът е обратим или необратим.
Ако се касае за обратим пулпит, лечението на причината за възпалението може да премахне симптомите. Например, ако имате кариес, премахването на зона засегната от кариеса и възстановяването й с обтурация (така наречената пломба) може да премахне болката.
Ако имате необратим пулпуит, вашият стоматолог може да проведе ендодонтско (кореново) лечение. Ако е възможно, зъбът може да бъде запазен с процедура наречена пулпектомия. Това е първата част на кореновото лечение. По време на пулпектомията се отстранява пуплата, но останалата част от зъба остава незасегната. След отстраняване на пулпата, при втората част на лечението кухината в зъба се дизинфекцира, запълва и запечатва.
След пулпектомията трябва да държите стоматолога в течения за наличие на някой от следните симптоми:
- Наличие на остра или усилваща се болка.
- Вътрешно или външно подуване на устата.
- Усещане на напрежение.
- Подновяване или продължаване на първоначалните симптоми.
Как се диагностицира пулпит?
Пулпитът се дигностицира само от зъболекар чрез стоматологичен преглед.
По преценка на стоматолога може да се използват:
- Почукване на засегнатия зъб или лек натиск посредством зъболекарски инструмент за определяне степента на възпалението.
- Ренгенова снимка за определяне степента на възпаление.
- Тест за чувствителност при контакт на зъба с топло, студено или сладко. Степента и продължителността на вашата реакция към съответните стимули може да помогне на зъболекаря ви да реши дали цялата или само част от пулпата е засегната.
- Електрически тестер, чрез който може да изясни каква част от зъбната пулпа е уведена. Електрическият тестер насочва леки електрически заряди към зъбната пулпа. Ако усещате електрическите заряди се счита, че пулпата е жива и има голяма вероятност пулпитът да е обратим.
Какво може да се направи за болката при пулпит?
За болката могат да се прилагат противовъзпалителни лекарства, като ибупрофен или други, препоръчани от зъболекар. Те облекчават болката и възпалението.
Вашият зъболекар ще определи типа обезболяващо и дозата, в която можете да го вземате.
Превенция на пулпит
Пулпитът може да се избегне чрез:
- Добра зъбна хигиена и редовни посещения при зъболекар - веднъж на всеки 6 месеца.
- Намаляване на сладки храни и напитки съдържащи захар.
- Ако имате бруксизъм е препоръчително да използвате предпазна зъбна шина. Обърнете се към вашия стоматолог за изготвянето на защитна шина.
Какво да правите при болка в зъбите?
Задължително посетете зъболекар, ако усетите болка в устата или зъбите. Ранното откриване на пулпит и лечение може ви предпази от необратим пулпит. Обратимият пулпит се лекува чрез отстраняване на кариозната зъбна маса и обтурация пломбиране на зъба. При необратим пулпит се провежда кореново лечение.
Вашите коментари
Напишете вашия коментарНие ще отговорим при първа възможност като Ви уведомим на посочен от Вас e-mail.